În loc de introducere

24 Septembrie 2008, 3:12 pm

Comentarii (24)

marius25 Septembrie 2008, 2:03 am

Nicusor Paduraru in tinuta sport. Asta da noutate :) ). Succes (atat in blogosfera, cat si in lupta din colegiu)!

Gabriela Ioniţă25 Septembrie 2008, 2:41 am

Welcome ! Sunt sigură că vei avea lucruri importante de spus. Ideal ar fi să nu rămână doar spuse şi atât. Mult succes !

Daniel Matasaru25 Septembrie 2008, 8:54 am

Bine ati venit in blogosfera!

Va marturisesc ca daca in calitate de prefect v-am apreciat, initiativa dvs de a va deschide acest blog imi este suspecta din start, intrucat se face in preajma campaniei electorale si cu un scop prea evident.

Voi comenta mai multe la dvs dupa trecerea a cel putin o luna de la finalul campaniei, cand voi sti sigur daca ati continuat sa scrieti sau din contra, ca ati abandonat proiectul, odata treaba terminata. Atunci se va face diferenta intre dorinta dvs de a fi blogger si dorinta de a ajunge deputat.

Cu stima,
Daniel Matasaru

petro25 Septembrie 2008, 11:13 am

Bine ati venit si on-line!
Bafta si Doamna ajuta,in tot ceea ce urmeaza!

Gabriel Grigore25 Septembrie 2008, 11:18 am

Mult succes in lumea virtuala! Sper sa fii mai harnic la scris decat mine… :) ) Mult succes si in campania ce va veni, sunt sigur ca vei alesul cartierului in care m-am nascut si am copilarit si eu, cartier de care ma leaga cele mai frumoase amintiri.

Cu multa prietenie,
Gabi Grigore

Paul25 Septembrie 2008, 3:05 pm

Pana nu de mult, despre Nicusor Paduraru, fostul prefect de Iasi scriam pe blogul meu mai tot timpul. De cand Marius Bodea l-a inlocuit il vad doar pe la Casa Universitarilor, ceea ce ma bucura (a ramas pe la lesi, macar cu familia, chiar daca ocupa o functie in MIRA pentru Bucuresti). Cat timp l-am cunoscut ca prtefect mi-a aratat ca este un om serios, sper ca in aceasta lumea (virtuala) sa nu ma dezamageasca. Astept articolele, atat cele dinaintea campaniei, cat si cele de dupa campanie. Sper sa nu fie o clona Schrotter (Creatoarea de moda cum a scapat de campanie cum a parasit lumea virtuala). Trebuie sa se inteleaga o chestiune. Este adevarat, lumea virtuala, blogosfera poate fi o sursa de informare, cum totodata poate fi si un mormant mediatic. Blogosferii voteaza, blogosferii scriu, deci au opinii, blogosferii sun o comunitate, motiv pentru care vedem ca din ce in ce mai multi dintre politicieni incep sa inteleaga ca lumea contemporana e una dialectica (odata asa cum o stim cu toti si o data cum ne-o putem imagina, creaa). Urez bun venit….

Carmen25 Septembrie 2008, 3:32 pm

Salutari din Bucuresti!

Felicitari pentru blog, felicitari pentru activitate! Mult succes in tot ceea ce faceti!
Bucurestiul stie ca sunteti un adevarat profesionist, iar adversarii dvs. politici ar trebui sa se teama indiferent de culoarea lor politica!
Inca odata mult succes si… va asteptam din nou la Bucuresti pentru a reprezenta oamenii cu care colaborati cu atata drag si profesionalism!

Dan Postolea25 Septembrie 2008, 4:41 pm

Imi dau seama ca, prin acest site-blog, sperati sa obtineti cateva voturi, insa ma bucur sincer sa va revad (chiar si asa) si va spun un ”Bine ati venit in blogosfera!”
Inteleg, insa, ca veti candida in Nicolina si, ca un vrednic locuitor al acestui superb cartier, sper sa nu vad doar pe net. Altfel, s-ar putea sa ma razgandesc si sa nu va mai votez ;)
P.S.: M-am uitat pe poze si constat ca, in cea mai mare parte dintre ipostaze, v-am vazut ”live”. Oricum, cel mai mult mi-au placut alea de la pescuit! Nu din cauza pestelui, daca i se poate spune asa, ci a tricoului…

Bogdan25 Septembrie 2008, 9:05 pm

Draga Nicu (imi permit sa te tutuiesc, pentru ca-s mai vechi in blogosfera si, in fond, ai putea sa-mi fii nepot). Sper ca stii la ce te inhami.
Nicolina, adica inima colegiului in care vei candida, nu este un cartier ca oricare altul. Deloc. Aici toamna e mai bogata, iarna mai blanda, primavara mai verde, iar vara e pustiu. Pentru ca lumea e bogata in Nicolina, Nicule. Nu se exista familie sa nu-si permita sejururi, concedii, sau macar o croaziera. De asta iti zic. Fii atent ce strategie aplici si tine-te de cuvant cu amandoua mainile. Oamenii au o baza solida si sunt sceptici la orice amestec in treburile interne.
A, si inca ceva. PSD-ul are celule peste tot. De la portarul de la scoala 19, pana la seful de scara de la 629. Zeci de ochi te vor urmari si tot atatea guri te vor vorbi de rau cu orice ocazie. La rand la paine, in statia de autobuz, la plata intretinerii, in discutia de dupa meci sau in bar “la Sorin”. “Auzi? tu il stii pe ala care cica vrea sa candideze la noi?”. “Nu. Dai si tu o bere?”. “Lasa ca-ti dau. Mai, e unu’ Nicusor Paduraru… de-a fost el prefect. Mafiot mare de tot. Cica a invartit pamanturile oamenilor pe degete si acu’ are milioane de euro”.
Da’ m-am luat cu vorba si-am uitat sa-ti spun “bun venit”. Si sa-ti pun si-o intrebare. Cine te-a convins sa candidezi pentru PDL?
a) Dan Carlan, care era in stare sa-si sacrifice si preferatu’, numai sa castige filiala in greutate;
b) Petrica Movila, un bun coleg;
c) Seful lor suprem;
d) o intamplare;

TABACU GIGI26 Septembrie 2008, 12:30 am

Tabacu Gigi va salut pe dvs. si fam. dvs. Cind v-am citit C.V. am realizat, ca am sansa sa cunosc un om deosebit, cu pregatire profesionala de invidiat. Rabdarea, finetea si, respectul de sine, va caracterizeaza si cred ca puteti ajuta ca viata noastra, a romanilor sa fie mai buna, mai linistita,mai concilianta intre semeni.Va doresc multa sanatate, fericire, putere de munca, izbinda si satisfactii deosebite.Domnule Paduraru, acum dupa ce v-am cunoscut , fiind locuitor al IASIULUI,sper ca toti oameni de acolo, sa simta si sa doreasca schimbarea in bine,sa voteze- NICUSOR PADURARU. P.S. Complimente familiei dvs. dragi !!!

Nicusor Paduraru26 Septembrie 2008, 12:49 am

Va multumesc tuturor pentru incurajari. Si voi ati fost candva incepatori in bloggerit, asa ca sper sa intelegeti ca e nevoie de un pic de timp ca sa ma obisnuiesc cu ideea, astfel incat sa ma desfasor in spatiul virtual in largul meu.

Nicusor Paduraru27 Septembrie 2008, 8:43 pm

Pentru Bogdan:
Smechera intrebarea de final dar ai uitat sa mai pui si o a cincea varianta care ma caracterizeaza dintotdeauna. Deciziile personale in ceea ce ma priveste nu sunt negociabile decat in familie, restul sunt conjuncturi favorabile sau nu in care decid singur. Evident ca a existat un dialog cu PD-L in care ambele parti au cintarit reintrarea mea in politica alaturi de oameni pe care ii cunosc de mult timp.
Cat priveste averea mea, de ce nu o verifici pe internet? Si o data cu acest lucru poti sa faci acelasi lucru si pentru altii. Vei avea surprize si ai ocazia sa fii la fel de atent si intrebator.
Multumesc pentru “bun venit”.

Nicusor Paduraru27 Septembrie 2008, 8:54 pm

Pentru Daniel Matasaru:

Bine ne-am gasit in blogosfera.
Multumesc pentru aprecierea activitatii mele ca prefect si pentru fair play. Si ca sa fim onorabili, cu o “floreta” eleganta deschid in mod suspect apetitul ironic cu un raspuns similar pescarilor care nu isi ureaza fir intins: spun sec bafta (la pescuit evident).

Raspunsul meu adresat tie e intr-un mod prea evident similar gustului

Nicusor Paduraru27 Septembrie 2008, 9:16 pm

Pentru Carmen, Gigi si alti fosti colegi de la Bucuresti:

Multumesc pentru sustinere, ma bucur de faptul ca desi am fost putin timp impreuna inca va simt aproape.

Unui amic necunoscut:

M-a certat un prieten pentru diferenta dintre cel pe care l-a cunoscut ca omul manager (director, prefect, etc.) si perceptia de pe blog. Ii multumesc si o sa tin cont de sfaturi.

Pentru Gabi Grigore:

Multumesc pentru prietenie. Contez mult pe eleganta si sprijinul unui om rafinat si de mult bun simt care are amintiri frumoase din acest cartier.

Bogdan28 Septembrie 2008, 9:54 am

Pentru Nicu.
Situatia ipotetica pe care o pomeneam eu nu ascundea nici o urma de rautate. Din contra. Banuiesc ca stii foarte bine cum se poarta o “anticampanie” si s-ar putea sa-ti ajunga la ureche, in curand, zvonuri bine plasate, de genul “fost prefect = terenuri = bani, multi bani”, lansate de maestri consacrati ai genului. Dar nu trebuie sa-ti faci probleme, pentru ca oamenii vor da repede fuga la internet si se vor uita pe declaratia ta de avere, comparand-o – evident – cu a celorlalti candidati. Pentru ca traim intr-o societate educata politic, in care oamenii voteaza programele candidatilor, nu sacosa, concertul sau milionul pe care il primesc in ziua votarii.
2. Intrebarea pusa nu a fost smechera (doar putin “incomoda”, termen de care ne-ai spus ca nu te feresti). Dar raspunsul a fost smecher. Apreciez, in special, expresia “alaturi de oameni pe care ii cunosc de mult timp”.
3. Inca o data “bun venit!”.

Crina Moscovici29 Septembrie 2008, 3:11 am

Sanatate si succes, prietene drag, tie si familiei.

Crina

vali30 Septembrie 2008, 6:32 pm

mult succes si sanatate!sa speram ca acest mod de dialog va scurta distantele dintre prefectul N.Paduraru si cetatenii judetului Iasi!vom trai si vom vedea!ideea este foarte buna!

tudor1 Octombrie 2008, 2:29 pm

SALUT!

Vas28 Octombrie 2008, 11:45 pm

Ya man… BINE ai venit in spatiu’. OK.
La multa scriere, si , la multa transpunere in fapte.
SUCCES in campanie. Si trebuie sa stii ca multi vom vota cu tine pentru ca esti mai apropiat de noi decat cei care ne promit.
INRAMURESTE IASU’, si NICOLINA odata cu el.

TABACU GIGI1 Noiembrie 2008, 10:21 pm

Buna seara, va salut cu deosebit respect pe dvs. si familia dvs. Deoarece , campania electorala a inceput, va urez mult succes, sanatate, capacitate si forta maxima de munca. Fiecare zi din aceasta campanie, va doresc eu si fam. mea , sa o incepeti cu dreptul si, multa voie buna. Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere , dar sa nu uiti, respecta pentru a fi respectat. SUCCES!!! Fie ca MOLDOVA, in speta IASIUL, sa vada si sa creada in omul- Nicusor Paduraru- viitorul linistit si prosper, asa cum ii sta bine -ROMANULUI-. P.S. Numai dupa invidia unora iti dai seama de valoarea ta.