Domnule Fenechiu, cum aţi făcut ultimul milion de euro?

29 Septembrie 2008, 12:01 am

De-a dreptul uimitoare puterea lui Relu Fenechiu de a minţi cu seninatate. Ieri, la Realitatea, a declarat că primul milion de euro l-a facut înainte de a ajunge în politică. A uitat că prin anii 90 nu se găseau milionari în euro nici în Occident (euro a fost introdus in 2000), iar la noi erau puţine persoane milionare în dolari. Fenechiu nu se numără printre ele.

Mi-a părut de bun simţ observaţia lui Radu Soviani, că dacă ar fi avut de pe atunci un milion, ar fi câştigat mai bine dacă îi ţinea în bancă. De aici, decurg două concluzii: fie Relu Fenechiu este un afacerist prost, fie milionul este de dată foarte recentă şi timpul scurt nu i-a permis să ajungă decât la trei.

Dar, să admitem prin absurd că Relu Fenechiu ar fi avut primul milion de… dolari înainte de a intra în politică. Mă interesează mai puţin acest lucru. Eu l-aş întreba altceva: cum a făcut ultimele două milioane de euro, cele făcute dupa ce a intrat în politică?

Comentarii (12)

DanS29 Septembrie 2008, 12:15 am

I-a facut prin furt.
Problema este cum se va dovedi ca i-a furat.
Oricum cu trupa lui Fenechiu ( Adomnitei si Quaru) nu putea sa ii faca decit prin furt pentru ca nu prea exista inteligenta si cultura de orice fel in capul lor.

Big Brother29 Septembrie 2008, 2:11 am

Ultimele doua milioane de euroi? Imi vine sa rad… E vorba de cele doua milioane facute in ultima saptamana?

costel29 Septembrie 2008, 6:24 am

nu pot sa cred ca ati ajuns sa scuipati acolo unde va milogeati sa fiti trecut pe lista de consilieri judeteni….ce repede uita lumea d-le paduraru

Nicusor Paduraru29 Septembrie 2008, 7:12 am

Pentru Costel:
Nu pot sa cred ca modul de viata in politica al sefului tau ti se pare normal. Se pare ca efectul “crescut de sefu meu” la tine are efecte deformatoare de personalitate. Numele tau are rezonanta de busuioc si poate ca o sa iti poarte noroc daca vei sti sa te comporti civilizat. Sigur esti tinar si mai ai sanse.

GIGI29 Septembrie 2008, 7:51 am

Se va fi milogit dar nu o mai face! Domnule Costel vreti sa fiti vesnic milog?

marius29 Septembrie 2008, 10:27 am

cum a facut primul milion? de la un butic 3 pe 3 vanzand maruntisuri… asa a zis ca a inceput :)

George29 Septembrie 2008, 11:06 am

Asta da intrebare> cum a cistigat ultimul, nu primul milion. Intrebati-i pe cei cu transformatoarele, cu lucrarile de la Dolhesti, cu cele de la AJOFM, de la… de la… Si cu cele de la Apele Romane. Ati auzit vreodata de astia? Stiti ce afaceri invirte Fene cu ei? Problema e urmatoarea: de ce se tace pe aceasta tema? Toti stiu de furturile lui Fene, dar nu se ia nicio masura. Sa se datoreze asta lui Tiberiu Simion, cel ce a ajuns din maestru sluga lui Fene?

Gabriela Ioniţă29 Septembrie 2008, 12:11 pm

majoritatea ştim că afacerile deputatului Fenechiu nu sunt tocmai cusher, că banii săi n-au fost câştigaţi cinstit…mă rog, poate nu toţi, dar cea mai mare parte, şi cu siguranţă ultimul milion de care vorbeşte Nicuşor Păduraru…problema e că nu prea văd cum s-ar putea (sau cine ar putea) stopa marşul său spre alte milioane de euroi, câştigaţi la fel de discutabil. Domnul Fenechiu nu se află pe lista DNA…şi nici nu cred că se va afla în perioada următoare…de unde probabil şi tupeul (pe care l-am remarcat şi eu mai deunăzi, dar pe N24) de a da lectii de politică şi economie…

carmin1 Octombrie 2008, 10:45 am

Si totusi, urecheati comentatorii….dar nu raspundeti la intrebari
De unde atatea analize moralizatoare dat fiind istoricul dvs alaturi de echipa lui Fenechiu…nu sunteti credibil
Astept cu interes sa ma urecheati si pe mine…

Nicusor Paduraru1 Octombrie 2008, 3:27 pm

Pentru Carmin:
Ma bucur ca aveti asteptari de o factura mai concreta. Toate la timpul lor si in contextul potrivit iar textul actual nu deschide fronturi de polemica ci face referire la o eroare de comunicare grosolana care ascunde evident in spate minciuna. Eu am taxat-o.
Nu am un istoric in sensul la care va referiti subtil alaturi de personaj. Ma bucur in schimb de faptul ca fara sa va dati seama validati un lucru extrem de grav pentru un partid politic: confundati liberalismul cu un om dintr-un partid politic. Credibilitatea mea nu vine in nici un caz din analiza lui Fenechiu. Ca sa fiu mai plastic: nu e mama mea, nu e tatal meu, nu e un guru pentru mine, nu am lucrat la el sau pentru el, nu m-a “facut” din punct de vedere profesional (aveam deja cariera mea), nu am venit in partid pentru ca am dat de Fenechiu acolo. Alte persoane sunt in situatia care defineste echipa lui Fenechiu. In 2002 intram intr-o familie politica de centru dreapta unde erau de exemplu Oprea, Cocris, Lazescu, Ciochina, Astarasoaie, Carlan, Ticau, etc. Unde sunt astazi? Se pare ca si-au pastrat principiile. De ce nu ii acuzati moralizator ca au trecut strada din Podu Ros impreuna cu Fenechiu de citeva ori?
Ma opresc de teama ca exista riscul pe strada sa vi se vada urechile lungite si nu vreau sa fiu acuzat de deformari moralizatoare.

Sorin10 Octombrie 2008, 1:12 pm

Draga Nicusorule, in spatele acestui limbaj frumos dar ambilicat, in esenta si in profunzime nu spui nimic. Eviti sa raspunzi concret la intrebari. Ai fost numit si pus in functia de prefect interimar de fenechiu. Faptul ca tu te-ai schimbat din toate punctele de vedere, politic, moral, civic ,caracterizeaza ca”om”. Nu se poate sa murdaresti imaginea fostilor colegi de partid ca sa cresti in sondaje in noua optiune politica. este jenant. Cred ca putina stabilitate mentala, morala ti-ar sta mai bine.

Nicusor Paduraru11 Octombrie 2008, 8:20 pm

Draga Sorinele,
Se pare ca nu ai citit textul si vorbesti dupa ureche sau scrii doar ca sa jignesti printre rinduri. Era doar o banala intrebare despre ultimul milion de Euro. Chiar crezi ca il crede cineva pe Fenechiu cu mascarada aia de emisiune? Sa minti cu nerusinare despre averea ta nu e o calitate dar se pare ca tu cauti alt fel de profunzime, probabil ii esti apropiat daca nu chiar supus fidel. Tu chiar crezi in averea declarat la Realitatea de Fenechiu? Daca da, esti naiv tare.
Numirea mea ca prefect s-a bazat pe o conjunctura foarte proasta in Iasi dupa arestarea lui Radu Prisecaru (nu ii judec situatia, nu e treaba mea e problema lui personala). A fost un fel de management de criza iar decizia s-a luat la Bucuresti pe criterii de alta factura si nu prin dorinta exclusiva a lui Fenechiu. Nu incerca sa ii atribui chiar totul, nu a facut luna, stelele si nici pe mine nu m-a facut. Stiu foarte bine datorita cui am ajuns sa fiu prefectul Iasului si nu e in nici un caz ceea ce crezi tu.
Ma onoreaza sa nu fi fost niciodata sub papucul lui Relu in stilul lui, vezi ceilalti apropiati ai sai. Relu nu suporta un om capabil sa isi ia propriile decizii si nu am fost manipulabil iar acest fapt arata ca nu m-am schimbat niciodata si am ramas consecvent principiilor mele. In privinta civismului, moralitatii, politicului la care faci referire, atat timp cat le vezi prin filtrul Fenechiu, esti lipsit de discernamint. E un model social nereusit asa incat asocierea sa cu liberalismul sau alti fosti colegi de partid e o slabiciune a ta de care nu te-ai prins si care ii jigneste pe liberalii veritabili. Eu nu imi judec fostii colegi de partid, sunt oameni onorabili printre ei si chiar deosebiti pe care ii voi respecta in continuare, dar nu incerca sa ii jignesti asimilindu-i pe toti cu politica lui Fenechiu. Eu cred in unificarea dreptei dar nu cu asemenea lideri care si-au dovedit cu virf si indesat falimentul politic.
Asa ca nu imi vorbi mie de moralitate si stabilitate in varianta Fenechiu ca nu tine. Eu personal nu am vazut excelenta in calitatea echipei folosite de el ci supusenie si mediocritate (vezi ca ai scris ambilicat in loc de alambicat).